Follow by Email | Nowe Posty prosto na Twojego Maila

Monday, July 14, 2014

Phoneography & Instagram(english version-at the end of this post)

To już rok od kiedy mam konto na INSTAGRAMIE, a fotografowanie telefonem ( Phoneografia ) stała się nieodłącznym elementem mojego codziennego życia.

Dlaczego ? a Dlatego,że


"Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie"
Chase Jarvis

Instagram przypomniał mi o tym, że fotografia to dokumentowanie chwil, to łapanie momentów, które się nie powtórzą, to czasami obrazy zahaczające o  banał bez konieczności nadmiernego studiowania każdego elementu. Fotografia to SPONTANICZNOŚĆ I INTUICJA. :) 
Prawdą jest, że zdjęcia, które lądują na moim koncie na Instagramie, prawdopodobnie nigdy by nie ujrzały światła dziennego właśnie również z powyższych powodów. ;)
http://instagram.com/photobymada stał się moim codziennym dziennikiem i swobodnym treningiem bez zadęcia artystycznego i wydumania, bez skrępowania i fotograficznych deklaracji.

Phoneografia - fotografia wykonana aparatem w telefonie i poddana obróbce odpowiednimi aplikacjami również w telefonie (lub innym urządzeniu mobilnym)

aha ... i wcale nie mam Iphone'a ;) 


It's been a year since I started an account on INSTAGRAM and photographing with my phone (Phoneography) has become an integral part of my everyday life. 

Why ?  Because:


 "The best camera is the one that's with you
Chase Jarvis


Instagram reminded me that photography is to document seconds, to catch moments that will not be repeated, sometimes to touch on the cliché...
Photography is SPONTANEITY AND INTUITION. 
It is true that the pictures that ends up on my Instagram account, probably would never come to light also for the same reasons ;)
http://instagram.com/photobymada became my daily journal and random practice without swank, restraint and photographic declaration.


Phoneography - photography  taken with the camera in the phone and treated by the corresponding applications in the phone (or other mobile device)


oh .. I don't have an I'phone.

1 comment:

  1. Cudne goździki, prawie czuć ich zapach......

    ReplyDelete

Your Comment will make my day :o)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...